W przedwojennych domach garderoba była jednym z pomieszczeń w domu. Tutaj trzymano swoje ubrania oraz buty. We współczesnych domach ten element domostwa został zastąpiony szafami, które skrywają całą odzież mieszkańców. Garderoby wracają do łask, dlatego nawet w niewielkim mieszkaniu warto urządzić sobie kącik, w którym posegregujemy ubrania.

W każdym mieszkaniu znajdzie się kąt, gdzie będziemy mogli przechowywać odzież, buty i niezbędne dodatki. Wielkość garderoby musi być oczywiście dostosowana do naszych możliwości i potrzeb. Może warto poświęcić kawałek sypialni lub przedpokoju, aby stworzyć dobre miejsce? Nawet kosztem metrażu - wszak będzie to miało wymiar bardzo praktyczny.

Najważniejszy jest plan

Zanim zaczniesz planować swój kącik, przemyśl dokładnie swój kącik sporządzając spis wszystkich elementów, jakie posiadasz. Sprawdź, ile masz sukienek, koszul, t-shirtów, garsonek i innych części, dla których będą przeznaczone wieszaki drewniane. Jeżeli z przestrzeni będzie korzystać kilka osób, wyznacz każdej z nich własną.

System przechowywania to podstawa

ubrania na wieszakachNajwygodniejszym sposobem przechowywania są szafy systemowe. Tutaj przewidziana jest przestrzeń dla każdego, nawet drobnego elementu. Garderoby systemowe mają wbudowane miejsce dla odzieży wiszącej, półki, szuflady oraz rozwiązania, które pozwalają na magazynowanie drobnych elementów.

Jak dobrać system przechowywania?

Szafy robione pod wymiar to duży koszt, jednak warto to rozważyć. Jeżeli jednak budżet nie pozwala na wydatek rzędu kilku tysięcy, można skorzystać z tańszych rozwiązań. Jednym z nich jest montaż stalowych stelaży, na których można powiesić wieszaki drewniane z ubraniami. Dobrym rozwiązaniem jest również zamontowanie zwykłych półek (o niedużej nośności), na których ułożymy wszystkie ubrania, które nie powinny być przechowywane w pozycji wiszącej (czyli wszystkie dzianiny, swetry i inne materiały, które rozciągają się pod wpływem grawitacji). Warto też pamiętać, że tego typu odzież nie powinna być suszona po praniu w pozycji wiszącej. Wieszaki drewniane sprawdzą się przy chemicznym praniu, jednak po myciu w klasycznej pralce należy zastosować suszenie poziome, gdzie ubrania oddają wilgoć "na leżąco". Trzeba zatem rozłożyć je na dużej powierzchni, najlepiej takiej, która pochłania wilgoć (a zatem odpadają wszelkie tworzywa sztuczne). Swetry suszymy za pomocą oddychających kratek, np. suszarek do prania.

Jak przechowywać ubrania?

Reguła jest bardzo prosta - najwyżej trzymamy ubrania, które są najmniej używane. Wieszaki drewniane służą najbardziej wymagającym ubraniom, jak garsonki, garnitury i płaszcze.