Czyste i zadbane buty to rodzaj wizytówki, którą przedstawiamy się innym osobom. Jeśli chcemy uchodzić za osobę elegancką, warto co pewien czas poświęcić choć kilka chwil na pielęgnację używanego przez siebie obuwia. Systematycznie czyszczone buty będą nie tylko stylowym dopełnieniem codziennej lub bardziej oficjalnej stylizacji, ale przy okazji, przez dłuższy czas zachowają swoją oryginalną formę i wygląd. Zwyczajnie, dłużej będziemy mogli z takich butów korzystać. A jak prawidłowo dbać o buty? To bardzo proste, wystarczy je systematycznie czyścić i co pewien czas konserwa powszechnie dostępnymi środkami do pielęgnacji obuwia.

Czyszczenie butów

To podstawowy zabieg, o którym musimy pamiętać, jeśli chcemy, by nasze buty wyglądały schludnie i nie rozpadły się po kilku miesiącach ich użytkowania. Do czyszczenia butów zwykle wystarczy gąbka lub w przypadku obuwia zamszowego, specjalna szczotka do czyszczenia butów, jaką znajdziemy w każdym dobrze zaopatrzonym sklepie obuwniczym, chociażby w tym sklepie internetowym https://www.obuwie-lizuraj.pl. Buty wykonane ze skór licowych, z ekoskóry, z tkanin materiałowych lub tworzyw sztucznych zwykle wystarczy przetrzeć lekko zwilżoną gąbką, co pozwoli usunąć z ich powierzchni widoczne gołym okiem zabrudzenia tj. błoto czy kurz. W przypadku obuwia zamszowego, zamiast wilgotnej gąbki sięgamy po wspomnianą wcześniej szczotkę do butów.

Konserwacja obuwia

W celu trwałego zabezpieczenia obuwia przed wilgocią i zabrudzeniami wielu typów, warto sięgnąć po specjalistyczne środki do konserwacji obuwia. W przypadku obuwia wykonanego ze skór naturalnych, najpopularniejszym środkiem konserwacyjnym są różne rodzaje past do butów (tylko do skór licowych). W przypadku butów wykonany z innych typów materiałów, częściej stosuje się różnego rodzaju impregnaty, które pozostawiają na powierzchni materiału cieniutką warstwę ochronną, zabezpieczającą but przed wilgocią i zabrudzeniem. W sklepach obuwniczych znajdziemy także specjalistyczne środki do odnawiania obuwia lekko uszkodzonego, w tym środki pomagające przywrócić oryginalny i intensywny kolor butów.