Nike jest obecnie jedną z najchętniej kupowanych marek sportowych na świecie. Wśród trzech najpopularniejszych, to właśnie Nike ma najwyższą wartość rynkową. Obuwie tego niemłodego już przedsiębiorstwa cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Skąd taki sukces?

Garść historii

buty Nike Air MaxFirma Nike powstała w 1964 roku za sprawą dwóch wielbicieli sportu. Byli nimi Philip Knight oraz Bill Bowerman, przy czym jeden z nich miał również "żyłkę" do interesów. Jednak zanim na świecie pojawiły się słynne Nike Air Max, musiało minąć sporo czasu. Na samym początku firma miała zupełnie inną nazwę - Blue Ribbon Sports i zajmowała się importem obuwia sportowego z Japonii. Jednak w miarę rozwoju firmy, właścicielom nie wystarczał taki rodzaj działalności. Ze zwykłych handlowców zapragnęli stać się kreatorami i producentami, aby stanowić konkurencję na rynku. Jako że sami uprawiali sport, Philip i Bill mieli bardzo określone wyobrażenie o obuwiu idealnym. Chcieli wprowadzić mnóstwo innowacyjnych rozwiązań, dzięki którym uprawianie różnych dyscyplin byłoby łatwiejsze i bardziej komfortowe. Legenda głosi, że pierwszy prototyp podeszwy wspólnicy stworzyli przy pomocy zwykłej gofrownicy... Pomyśleć, że kilka dekad później marka będzie produkowała tak nowoczesne obuwie jak Nike Air Max!

Wciąż na topie

Mimo, że firmie przybywa lat, jej popularność wciąż nie słabnie. Wręcz przeciwnie - z każdym rokiem przybywa jej wielbicieli. Skąd tak duże zainteresowanie obuwiem Nike? Przepis na sukces jest zarazem prosty i trudny, a odpowiedzią jest "innowacyjność". Tylko tyle i aż tyle wystarczyło, aby marka zyskała uznanie sportowców, zarówno amatorów, jak i zawodowców. Od początku swego istnienia przedsiębiorstwo dążyło do stworzenia butów lekkich, idealnie dopasowanych do stopy, a przy tym ergonomicznych, z dobrą amortyzacją. Takie też było założenie Billa i Phiplipa - wyprodukowanie butów, które będą zapewniały maksimum bezpieczeństwa i komfortu podczas biegania. Pod koniec lat 70.ubiegłego wieku wielki sen właścicieli się ziścił. Udało im się wówczas stworzyć innowacyjny system amortyzacji. Technologia Air (obecnie najpopularniejsza na świecie) została zaprojektowana przy udziale jednego z inżynierów NASA. Technologię tę wdrożono przy produkcji Nike Air Max, które są nazywane również "butami przyszłości".