Z pozoru rzeczą oczywistą jest, iż obuwie powinno się nosić wyłącznie w swoim rozmiarze, w rzeczywistości jednak zbyt często zapomina się o tym, że jest to kwestia nie tylko komfortu ale również zdrowia. Buty męskie dla panów, których stopy mają niestandardowe wymiary można wykonać na zamówienie lub powiększyć pomniejszyć u specjalisty, który reperuje buty. Sklep, szczególnie firmowy nierzadko posiada własne zaplecze szewskie, czym ułatwia wszelkie modyfikacje.

Nie dla każdego można dobrać idealny rozmiar. Czasem długość wkładki jest odpowiednia, jednakże standardowo dopasowane do tego rozmiary względem szerokości lub wysokości buta są już niewystarczające. Buty damskie bogate w szereg modeli, wzorów i kolorów wielu paniom przysparzają dyskomfortu podczas użytkowania. Dobrze dobrane obuwie, sklep powinien zaopatrzyć w równie precyzyjną instrukcję pielęgnacji.

Nie w każdym przypadku najważniejszym elementem stroju jest właśnie obuwie. Sklep, w którym do kompletu można dokupić inne dodatki sprawia jednak, że jest ono niepowtarzalnym elementem, dla którego wielu gotowych jest cierpieć podczas chodzenia. Obuwie dziecięce ze względu na prostotę swojego wykonania są zazwyczaj dużo wygodniejsze.