Nadchodzi taki czas w życiu dziecka, że pragnie ono chodzić po dworze tak samo jak rodzice. Dopóki jeździło w wózku, to buciki nie były mu do niczego potrzebne; teraz zaś rodzice stają przed dylematem odnośnie tego, jak wybrać buty dla dzieci, aby były one wygodne, trwałe, ale również zdrowe dla dziecięcej stopy.

Dobieranie odpowiednich butów dla dzieci wydaje się być mało wymagające, patrząc na to, że w większości przypadków dzieci i tak bardzo szybko z nich wyrastają. Tymczasem jednak trzeba mieć na uwadze, że nieprawidłowo dobrane buty mogą powodować u dziecka dyskomfort, sprawiać, że będzie niechętnie stawiać pierwsze kroki na nowym podłożu czy wręcz powodować problemy z budową stopy i postawą w przyszłości.

Odpowiedni rozmiar

Oczywiście, buty dla dzieci muszą być przede wszystkim wygodne i w odpowiednim rozmiarze. Oznacza to, że wkładka w bucie powinna być do ok. 1 cm dłuższa niż dziecięca stopa. Bardzo dobrą metoda dobierania butów jest przycięcie patyka na odpowiednią, dopasowaną do stopy długość, i zabieranie go ze sobą do sklepu. Oczywiście, najwygodniej jest wyjąć wkładkę z buta i zmierzyć do dziecięcej stopy, ale to nie zawsze możliwe. W przypadku małych dzieci raczej nie należy polegać na tym, co dziecko mówi odnośnie założonych butów. Jeśli dotychczas ich nie nosiło, to będą one i tak sprawiać nieco dyskomfortu w związku z brakiem przyzwyczajenia do tak sztywnej struktury na stopie.

Właściwy materiał i budowa

Buty dla dzieci (http://www.mivo.pl/pol_m_Dzieci-239.html) powinny mieć dość miękką, ułatwiającą chodzenie podeszwę oraz wysoką cholewkę, która będzie chroniła kostkę w razie upadku. Istotny jest również materiał, który powinien dobrze działać na stopę. Najlepiej sprawdza się bawełna oraz skóra naturalna albo oddychające materiały, nieco bardziej nowoczesne. Dobrze jest mieć na uwadze, że buty zawsze należy kupować nowe, zwłaszcza dla małych dzieci. Często dzieci nie akceptują dobrze swojego pierwszego obuwia. Warto więc sprawić, aby było ono kolorowe i zachęcające do noszenia; w tym przypadku mamy duży wybór butów dla dzieci, od tych różowych dla dziewczynek poczynając, a kończąc na tych ozdobionych postaciami z bajek.