Polska może szczycić się obecnością jednego z największych festiwali muzyki gotyckiej i alternatywnej. Na Castle Party co roku przybywa tysiące fanów muzyki dark independent. To festiwal swoistej maskarady, podczas której każdy może zrzucić swoje codzienne stroje przeznaczone do pracy i szkoły i nałożyć ubrania wyjątkowe i wymyślne. Niejeden sklep gotycki oferuje ubrania, które będą idealne na ten czas. Można zupełnie zaszaleć ze strojem lub wybrać taki, który będzie jednocześnie wygodny, ale i odpowiadający stylistyce subkultury.

Festiwalowa stylistyka

Sklep gotyckiNa świecie jest wiele festiwali z muzyką alternatywną i gotycką, jednak w Europie do najsławniejszych z pewnością należy Wave Gothic Treffen, M’era Luna i Castle Party. Bez wątpienia są to festiwale, które same sobą tworzą korowód olśniewających strojów i nietypowych przebrań, które oferuje obecnie niejeden sklep gotycki lub które kreowane są przez samych fanów tego rodzaju muzyki. Mieszkańcy miast, w których odbywały się te festiwale, początkowo z wielka dozą niepewności, a nawet strachu podchodzili do tego rodzaju festiwalu muzycznego oraz fanów, którzy na niego zjeżdżali, gdyż muzyka ta niejednokrotnie kojarzona była z satanistycznymi, rytualnymi obrzędami. Niejednokrotnie podczas trwania festiwali – zwłaszcza tego polskiego – w kościołach odbywały się procesje i czuwania, a wielu mieszkańców na ten czas wolała zamykać się w domach. Niechęć ta jednak szybko okazała się niczym nieukierunkowana i mieszkańcy w końcu zaczęli przekonywać się do tej subkultury. Dziś wręcz podziwiają stroje uczestników festiwalów gotyckich.

Post punk, gothic lolita, czy electro goth?

Niejeden sklep gotycki oferuje sukienki, spódnice, spodnie, czy gorsety, które idealnie nadają się na taki festiwal. Gotyk, jak i każdy rodzaj muzyki, doczekał się wielu odłam i ewolucji stylu, który ma swój określony wizerunek. Klasyczny goth, post punk, gorhic metal, gothic lolita, czy electro goth – każda z tych stylizacji różni się od siebie. Najczęściej na festiwalach można spotkać kreacje inspirowane XIX wiekiem, a więc gorsety, koronkowe suknie, koszule, żaboty – to bardzo elegancki styl, ale też trudny w udźwignięciu przy wysokich, wakacyjnych temperaturach. Wszystko to dostępne jest w sklepie gotyckim Restyle.pl.

Nieśmiertelną stylistyką na tego rodzaju festiwalach jest ta odnosząca się do początków gotyckiego nurtu, czyli początków lat 80-tych XX wieku. Była to mieszanka punkowych ubrań połączonych z czarnym kolorem, mrocznym akcentem, mocnym makijażem i nietypowymi fryzurami.

W ostatnich latach popularny stał się także nurt electro goth, który jest futurystyczny, industrialny, a stroje w tym klimacie wcale nie muszą być czarne, ale wręcz seledynowe i „radioaktywne”.

Na festiwalu liczy się przede wszystkim wygoda i nie brakuje fanów, które stawiają na normalny strój składający się ze spodni i koszulki. Absolutnie moda gotycka nie musi być wyznacznikiem dobrej zabawy na festiwalu.