Każda matka przychyliłaby swojemu dziecka nieba, gdyby tylko było to możliwe. Niestety, w wielu przypadkach przychylanie nieba równa się kupowaniu wielu zabawek, które niekoniecznie są korzystne dla dziecięcego rozwoju. Zamiast więc nabywać kolejną rzecz, którą dziecko zobaczyło w telewizji, lepiej będzie wybrać zabawki edukacyjne.

Zazwyczaj na rozmaite okazje zarówno rodzice, jak i dziadkowie czy przyjaciele rodziny podarowują dziecku takie zabawki edukacyjne, które akurat są modne, bądź które dziecko zobaczyło w telewizji i bardzo zapragnęło mieć. W wielu przypadkach, jeśli nie prowadzi to do wzmocnienia zainteresowań dziecka, będzie po prostu wyrzuceniem pieniędzy w błoto. Sprawdźmy, dlaczego

Zwykłe zabawki a zabawki edukacyjne

Klasyczne zabawki, pomijając np. lalki czy resoraki, które mają zastosowanie wtórne, albo ulubioną maskotkę dziecka, która świetnie sprawdzi się jako wsparcie psychiczne, zabawki są raczej rzeczą szybko nudzącą się. Klasyczna zabawka, np. figurka czy jakiś skomplikowany plac zabaw, który dziecku się spodobał, ale nie wymaga większego zaangażowania w zabawę po prostu się znudzi, a wtedy zostanie odrzucony w kąt. Z kolei zabawki edukacyjne mają to do siebie, że nie wzmacniają utartych, znanych dziecku i nieciekawych schematów, ale potrafią dodatkowo poszerzyć wiedzę w przyjemny sposób. Dziecko zaś naturalnie dąży do zwiększania swojej wiedzy o świecie – a te zabawki dają mu na to doskonałą szansę.

Co mogą rozwijać zabawki edukacyjne?

W większości wydawać by się mogło, że rolą zabawek edukacyjnych jest przekazywanie dziecku wiedzy na bardzo konkretny temat – na przykład odnośnie przyrody albo innej, teoretycznej wiedzy. Tymczasem zabawki tego rodzaju dają o wiele więcej. Często ich forma i sposób zdobywania przez dziecko wiedzy same w sobie są rozwojowe. Jeśli dziecko musi pomalować jakiś obrazek czy połączyć kropki, to ma szansę na rozwijanie swoich zdolności psychomotorycznych. W przypadku, gdy musi dopasować konkretne kształty do pudełka albo porównać obrazki, rozwija wyobraźnię, kreatywność oraz spostrzegawczość, a także zdolności manualne. Wieloaspektowy rozwój to chyba największa zaleta zabawek edukacyjnych.