Moda zmienia się na przestrzeni lat, jednak niektóre fasony ubrań są ponadczasowe. Tak właśnie jest z sukienką rozkloszowaną, która jest bardzo uniwersalnym krojem, pasującym do praktycznie każdej figury. Skąd się wzięła, gdzie można ją założyć i z czym zestawiać, aby podkreślić swoje atuty?

Kilka słów o historii

Figura klepsydry od wieków jest ideałem kobiecego piękna. Podkreślały ją już panie w renesansie, kiedy to ubierały się w suknie rozszerzane ku dołowi. Jednak prawdziwy szał na sukienki rozkloszowane przyszedł w baroku, gdzie w każdej dziedzinie królował przepych. Odbiło się to także na modzie, a pod bogato zdobione suknie wstawiano specjalne metalowe stelaże, aby maksymalnie poszerzyć dół. Potem na jakiś czas ten fason zniknął, by ponownie pojawić się w latach 40-tych XX wieku. Wtedy modna stała się stylizacja pin-up girl, czyli obcisła na górze, rozkloszowana sukienka, zestawiona z butami na obcasie i zmysłowym makijażem z użyciem czerwonej szminki. Obecnie ten fason występuje w wielu różnych wariantach, jest jednak dalej popularny, gdyż nadaje sylwetce uroku i lekkości.

Gdzie można je założyć?

Sukienki rozkloszowane - ponadczasowy fasonSukienki rozkloszowane, takie jak np. https://fokus.pl/pol_m_KOBIETA_Sukienki-rozkloszowane-652.html ze względu na ich ogromny wybór, można ubrać na wiele okazji. Szukając stroju na co dzień, warto wybrać wersję lekką, delikatną, bez nadmiernych zdobień. Na eleganckie czy biznesowe spotkanie warto zdecydować się na sukienkę w stonowanych kolorach i bez krzykliwych wzorów, którą można zestawić z klasycznymi czarnymi czółenkami na obcasie. Z kolei na wesele czy inną imprezę można zaszaleć i wybrać sukienkę bogato zdobioną, z tiulowym dołem, halką, cekinami czy koronką.

Kto może nosić sukienki z rozszerzanym dołem?

Właściwie każdy typ figury może nosić sukienki rozkloszowane. W przypadku klepsydry piękne podkreślą wcięcie w talii, a panie z chłopięcą sylwetką je dzięki nim zyskają. Figura gruszki ukryje w ten sposób zbyt duże biodra czy uda, z kolei jabłko zasłoni wystający brzuszek.

Rozkloszowane sukienki dobrze prezentują się z butami na obcasie, warto więc zestawiać te elementy w stylizacjach. Na co dzień można je nosić także i do płaskich butów, czy nawet obuwia sportowego. Istotny jest też wybór długości sukienki. Najbardziej uniwersalne są te do kolana, natomiast na dłuższe wersje, kończące się w połowie łydki, powinny uważać panie o mocniej zarysowanych mięśniach czy też grubszych nogach. Odcięte w talii, rozszerzane ku dołowi sukienki mogą pięknie podkreślić każdą figurę i umiejętnie ukryć jej mankamenty. Warto poszukać wśród nich idealnego fasonu dla siebie.