W modzie istnieją różne pojęcia określające ogólny gatunek czy też rodzaj danych ubiorów. Dlatego mamy takie określenia jak na przykład „stroje wieczorowe”. Wszyscy doskonale wiedzą, o jakie mniej więcej ubrania chodzi, a przecież przy tym nikt nie uważa ich za takie, które można nosić jedynie i wyłącznie wieczorem. Podobnie rzecz ma się z odzieżą nazywaną „streetwear”, czyli w tłumaczeniu z angielskiego na nasze „odzieżą uliczną”. Rzecz jasna nie jest to odzież, którą nosi się wyłącznie na "ulicy".

Sportowy styl

casual nikeStreetwear to styl, w którym bardzo dużo czerpie się ze świata mody sportowej, dlatego też widuje się w nim często sportowe elementy, na przykład buty męskie Nike. Dlatego pewnie lepszym określeniem tego stylu byłoby określenie „sportowy styl”, ale przyjęło się już określenie streetwear i nie ma już sensu tego zmieniać. Styl ten nie ogranicza się wyłącznie do ulicy. To rodzaj ubioru, który można również nazwać każualowym, czyli zwyczajnym, codziennym. Jeżeli w danym biurze nie obowiązuje dress code, to z powodzeniem można stosować styl streetwear. W wielu firmach nosi się przecież buty męskie Nike i nikogo zupełnie to nie dziwi.

Idzie nowe, wieczorowe

Co ciekawe, styl ten zaczyna się powoli łączyć ze wspomnianym wcześniej stylem wieczorowym, głównie za sprawą celebrytów ze świata muzyki, którym zdarza się połączenie butów męskich Nike ze spodniami od garnituru i sportową marynarką. Od wielu lat w ten sposób ubierają się raperzy i im podobni wykonawcy muzyki popularnej, ale powoli styl sportowy zaczyna być dostrzegalny również wśród innych gwiazd, a nawet postaci pochodzących ze świata biznesu czy polityki. Oznacza to tyle, że za jakiś czas style wieczorowy i sportowy przemieszają się pewnie na dobre.

Pomagają w tym zresztą sami producenci odzieży, z producentami obuwia na czele. To dzięki temu, że ich buty sportowe są naprawdę piękne, możliwe jest ich ubieranie na specjalne okazje – oczywiście pod warunkiem, że nie są to naprawdę poważne okazje. Na ślub w trampkach chyba jeszcze nie wszyscy są gotowi.