Ten przewodnik ma na celu wyjaśnienie, jak bardzo różnorodny jest styl męskiego obuwia. Zapoznając się z tą różnorodnością w następnej kolejności warto zwrócić uwagę na wskazówki dotyczące pielęgnacji i co do tego, co nosić ze swoim nowym obuwiem.

Części obuwia

Górny materiał, który przechodzi przez stopę w celu zapewnienia, że ​​but pozostaje przymocowany do stopy to najważniejszy element butów męskich. Podszewka to górna część wewnętrzna. Może być wykonany z tego samego materiału co cholewka, ale niekoniecznie. Później półbuty dla mężczyzn zawierają pasek materiału, który jest rozciągnięty między podeszwą a górną. Potem kolej na podeszwę – czyli dolną część buta, wkładkę – a więc część buta, która styka się z stopą od dołu. Podeszwa środkowa znajduje się między podeszwą a wkładką.

męskie półbuty

Rodzaje konstrukcji

Przede wszystkim jest tradycyjna metoda konstrukcyjna polegająca na zszyciu dodatkowego paska ze skóry, zwanego pasem, między górną częścią buta a wkładką. Powstaje wnęka, która jest następnie wypełniona specjalnym materiałem dla uzyskania oddychalności. Poza tym - te buty są bardziej wygodne i trwałe, proces ten oznacza również, że można je łatwo zdjąć. Choć początkowy koszt butów będzie wyższy, buty tej firmy są ponadto dłuższe i zapewniają izolację przed zimnem i ciepłem. Jest też łatwiejszy i tańszy sposób wytwarzania butów, w ramach którego podeszwa jest przyklejona do podeszwy i do klapki górnej za pomocą środka klejącego. Przestrzeń pomiędzy podeszwą a wkładką wypełniona jest specjalnym materiałem, aby utworzyć płaską wkładkę.

Rodzaje butów: oksfordy

W ramach najważniejszych typów obuwia warto zwrócić uwagę na: oksfordy. Są to niskoprofilowe sznurowane buty z zakładkami. Ich metoda konstrukcji jest bardzo popularna. Pochodzą one z Szkocji i Irlandii, są tradycyjnie wykonane ze skóry, kończą się poniżej kostki.

Rodzaje butów: akcent irlandzki

Ten rodzaj obuwia charakteryzuje się perforowanym wzorem na cholewkach, inaczej znane jako brogeny mogą mieć dowolny kształt buta. Podobnie jak oksfordy, ten typ obuwia został po raz pierwszy stworzony w Szkocji i Irlandii i został uznany za buty idealna do użytku w cieplejsze dni, ponieważ perforacje nie były na nich umieszczone w celu dekoracji, ale w celu odprowadzania wilgoci. Obecnie są noszone bardziej w mieście niż na terenach wiejskich i chociaż projektanci mogą tworzyć własne wzory – wciąż ich najbardziej klasyczne style - nigdy nie wychodzą z mody. Podobnie jak większość obuwia funkcjonalnego, ta forma butów również szybko została przeniesiona na arenę mody.