Prostowanie włosów to dzisiaj czynność, którą wiele kobiet wykonuje w domu. Oczywiście na pewno można udać się do salonu fryzjerskiego na wykonanie tej usługi, jednakże zazwyczaj brak czasu powoduje, że panie nie mogą codziennie odwiedzać takich właśnie miejsc. Można usłyszeć opinie, iż ujarzmianie kosmyków w ten sposób dość mocno może zniszczyć włosy, jednak odpowiednie przeprowadzenie tej czynności znacznie zmniejsza to ryzyko. Przede wszystkim istotny jest wybór odpowiedniego urządzenia. Warto zainwestować nieco więcej w dobrej jakości prostownicę, która pozwoli na szybkie uzyskanie odpowiedniej fryzury bez obaw o zdrowie włosów. Dobrze, jeżeli sprzęt tego typu posiada przede wszystkim regulację temperatury. Prostowanie wilgotnych włosów zbyt mocno nagrzanym sprzętem często jest powodem tego, że końcówki włosów się przepalają, zaś same włosy nie wyglądają zbyt estetycznie. Jeżeli bowiem bardzo szybko wyschną, wtedy łuski włosa nie są do końca zamknięte, i fryzura bardzo często wygląda jak nastroszona. Najlepiej także, jeżeli prostownica posiada ceramiczne płytki, które są o wiele bezpieczniejsze w użytkowaniu niż metalowe. Jeżeli jeszcze są wyjmowane, to kolejny plus, gdyż w razie konieczności można je wyjąć i oczyścić z nagromadzonego na nich brudu.

Ponadto prostowanie włosów powinno być przeprowadzane we właściwy sposób. Zbyt gruba pasma, wkładane w prostownicę to niemalże gwarancja tego, że włosy z wierzchu oraz od spodu będą przesuszone lub wręcz przepalone. Aby uzyskać idealnie gładką fryzurę najlepiej prostować włosy cienkimi pasmami o podobnej grubości. W pierwszej kolejności należy prostować włosy od strony karku, spod spodu, kolejno biorąc pod prostownicę pasma, aż do uzyskania gotowej fryzury. Ważną kwestią jest także odpowiednie stosowanie kosmetyków do układania włosów.

Na rynku można znaleźć wiele balsamów, odżywek czy kosmetyków w sprayu, dzięki którym prostowanie włosów ma być szybsze i skuteczniejsze. Jednakże bywa, że niektóre mają ograniczenia, jak mowa o maksymalnej temperaturze, jaka może być zastosowana podczas wykonywania tej czynności. W wielu sytuacjach lepiej jest wyprostować włosy bez zastosowania jakichkolwiek kosmetyków, a po ich nałożeniu poddać je jeszcze działaniu prostownicy, jednakże znacznie zmniejszając temperaturę. Gdy dobrze wykona się prostowanie włosów, wystarczy jedynie rano przeciągnąć je delikatnie prostownicą, aby przez cały dzień cieszyć się idealnym uczesaniem. Oczywiście warto dobrze odżywiać i nawilżać włosy, jeżeli zabiegi tego typu są na nich wykonywane stosunkowo często.