Podróże małe, czy też duże wymagają odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim ubrania odpowiednie do miejsca, do którego się udajemy, kosmetyki, buty na zmianę, czy inne niezbędne przedmioty. To wszystko trzeba gdzieś pomieścić i oczywistym jest, że najodpowiedniejszym do tego miejscem są walizki podróżne.

Najważniejsze cechy walizki

walizki podróżne

Przy wyborze walizki musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na jakoś jej wykonania, gdyż jej głównym przeznaczeniem ma być nie tyle pojemność (choć ta też jest ważna), ale bezpieczeństwo, jakie gwarantuje naszemu bagażowi. Podczas podróży – zwłaszcza tych samolotowych – nie mamy wpływu na to, co dzieje się z naszym bagażem i jak ktoś się z nim obchodzi. Istotne jest dlatego, by walizki podróżne były wykonane solidnie i by w wypadku urazów mechanicznych konstrukcja chroniła treść, która w nich się znajduje. Prawdą jest, że odpowiednia walizka ma wpływ na nasz komfort podróży. Dotarcie do celu jest samo w sobie dość ciężkie i męczące, a same podróże bywają uciążliwe. Nie warto więc dokładać sobie dodatkowego kłopotu w postaci niewygodnej i niepraktycznej walizki podróżnej. Podstawą w jej budowie jest odpowiednia konstrukcja umożliwiająca przewożenie w niej nawet kilkunastu kilogramów, ale bez odczuwania tego ciężaru. Istotnym elementem są oczywiście zwrotne kółka (najlepiej okręcające się o 360 stopni, kauczukowe i z łożyskami) i ergonomiczny uchwyt.

Jaki rozmiar wybrać?

Kwestia rozmiaru jest już sprawą indywidualną i zależną od potrzeb oraz natężenia podróży – a także – najczęściej wybieranego środka lokomocji oraz ilości osób, które udają się w podróż. Jeśli walizki podróżne są nam potrzebne do najwyżej kilku w roku większych podróży z rodziną podczas urlopu, to wtedy warto zainwestować w większą walizkę, która pomieści sporą część rzeczy domowników. Nie ma sensu nabywać kilku pomniejszych walizek, gdyż w razie jazdy samochodem nie pomieszczą się one do bagażnika, a podczas jazdy pociągiem, czy autobusem posiadanie kilku walizek będzie po prostu uciążliwe. W samolocie jedna walizka to jedna opłata bagażowa. Tutaj dochodzimy do drugiej, najpopularniejszej wielkości walizek podróżnych, czyli tak zwanej walizki kabinowej. Jak sama nazwa mówi jest ona wymiarami dostosowana do kabin samolotowych. Jest stosunkowo niewielkich rozmiarów, w sam raz na krótkie podróże. Jej największą cechą jest fakt, że jest to zazwyczaj bagaż nierejestrowany, czyli taki, za który nie trzeba uiszczać dodatkowej opłaty na lotnisku. Wielkość walizki jest opcjonalna i wyznaczana przez natężenie podróżowania oraz najczęściej wybierany środek transportu. Jednak w każdym z tych wypadków walizka musi być solidna, o twardej, najlepiej nieprzemakalnej powłoce oraz kauczukowych kółkach.