Każda para decydująca się na wzięcie ślubu ma przed sobą trudny wybór wielu elementów samej ceremonii oraz wesela. Prócz tego, zostaje jeszcze dobranie odpowiednich obrączek, co również w natłoku rozmaitych wzorów i materiałów nie jest proste, tym bardziej, że muszą one wytrzymać przez długie lata. Na co więc zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Oczywistym jest, że obrączki przed zakupem trzeba dobrze zmierzyć. Warto zrobić to tuż przed ślubem, np. 2-3 tygodnie wcześniej, na wypadek, gdyby w związku ze stresem czy jakimikolwiek innymi okolicznościami okazały się one za szerokie albo za wąskie. To właściwie ostatni moment, aby dokonywać rozmaitych poprawek. Wzory bez problemu można znaleźć w sieci, co jest szczególnie wygodne, jeżeli mamy własne złoto i chcemy stworzyć obrączki od zupełnych podstaw. W innym przypadku dobrze jest pojechać również do kilku salonów jubilerskich i zapoznać się z ich propozycjami – niektóre wzory mogą wyglądać nieco inaczej na zdjęciach, a inaczej w rzeczywistości.

Kolejną kwestią jest wybór formy i wielkości obrączek. Najbardziej klasyczne są te cylindryczne, z żółtego złota, zupełnie gładkie. Mogą mieć one większą bądź mniejszą szerokość – trzeba tylko pamiętać, ze ciężkie obrączki będą dość niewygodne dla osób o małych dłoniach, zaś przy bardzo szczupłych dłoniach masywne obrączki będą wyglądać karykaturalnie. I odwrotnie – przy potężniejszych dłoniach niewielka obrączka po prostu zniknie i stanie się praktycznie niewidoczna.

Niemniej istotną kwestią jest wybór odpowiedniego materiału. Najbardziej popularne jest żółte złoto, które powoli jednak zastępowane jest białym złotem. To będzie nieco wytrzymalsze, ale nie każdemu się spodoba – dla niewtajemniczonych wygląda po prostu jak srebro. O wiele droższe są obrączki platynowe – jednocześnie jednak są dość wytrzymałe. Najbardziej trwałe będą te stworzone z tytanu, tu jednak możemy pożegnać się ze zwężaniem czy rozszerzaniem obrączki, bo tytan trudno poddaje się obróbce. Popularne są też obrączki (https://www.wec.com.pl/pol_m_Obraczki-Slubne-198.html) tworzone z łączonych materiałów – przy sprawdzonej marce jubilerskiej można się o takie pokusić.