Bluza to jeden z klasycznych elementów swobodnego stroju, dziś już nie tylko sportowego, ale także codziennego, stosowanego w wielu różnych, męskich i damskich stylizacjach. Większość producentów odzieżowych, zwłaszcza firmy specjalizujące się w produkcji odzieży stylizowanej na sportową, odzieży casualowej i czerpiącej ze streetwearu, posiadają w swojej ofercie wiele modeli bluz o różnych typach kroju. Za przykład może posłużyć klasyczna bluza Prosto, która może występować w czterech różnych wariantach kroju – jako bluza crewneck zakładana przez głowę, bluza crewneck na zamek, bluza z kapturem zakładana przez głowę i bluza z kapturem na zamek.

Bluza typu crewneck

niebieska bluzaTo podstawowy model bluzy typu sportowego, pasujący do wielu różnych stylizacji. Cechą charakterystyczną bluz tego rodzaju jest gładkie wykończenie wokół szyi, ściągacze przy rękawach i ściągacz wokół pasa. Bluzy typu crewneck często ozdabiane są kolorowymi nadrukami i napisami, zajmującymi większą lub mniejszą część ich powierzchni. Klasyczna bluza Prosto typu crewneck to bluza gładka, wolna od kolorowych nadruków, opatrzona jedynie stonowanym logo marki dla podkreślenia oryginalności jej stylizacji. Oczywiście ten typ bluz Prosto występuje zarówno w wersji zakładanej przez głowę, jak i w wersji z zamkiem. W tym drugim przypadku miejsce gładkiego wykończenia wokół szyi zwykle zajmuje delikatnie uniesiony kołnierz. Co warte podkreślenia, bluzy crewneck z zamkiem w większym stopniu kojarzą się z bluzami typowo sportowymi i lepiej sprawdzają się w luźnych, sportowych stylizacjach. Bluzy crewneck zakładane przez głowę można uznać za bardziej casualowe, a zatem lepiej sprawdzające się przy bardziej oficjalnych okazjach.

Bluza z kapturem

To drugi typ bluz, współcześnie prawdopodobnie popularniejszy od bluz typu crewneck. Również w tym przypadku mamy do czynienia z dwoma wariantami: bluzy z kapturem zakładane przez głowę i bluzy z kapturem na zamek błyskawiczny. W przypadku tego modelu bluz miejsce gładkiego wykończenia pod szyją zajmuje obszerny kaptur ściągany przy pomocy dekoracyjnej tasiemki lub sznurka. Oczywiście również bluzy z kapturem posiadają charakterystyczne ściągacze przy rękawach i ściągacz wokół pasa. Dzięki temu z natury luźna bluza dobrze utrzymuje swój pierwotny fason i nie przeszkadza w realizowaniu codziennych aktywności. Przykładowa bluza Prosto z kapturem to bluza gładka, ozdobiona logo marki lub niewielkim nadrukiem. Oczywiście w sklepach znaleźć można bluzy z dużymi motywami graficznymi pokrywającymi niemal całą tylną i przednią część bluzy. Tego typu odzież chętnie wybierana jest przez osoby, które lubią wyróżniać się z tłumu i szokować swoim wyglądem zewnętrznym. Dla osób, o bardziej stonowanej naturze, wybór jednokolorowej bluzy Prosto z niewielkim logo lub małą grafiką wydaje się bardziej zasadny.