Jaki portfel wybrać?

Niemal każda z nas ma w swojej torebce portfel. To nie tylko praktyczny element, ale też na swój sposób określający nasze upodobania stylistyczne. Dlatego ile kobiet, tyle różnych rodzajów portfela, bo jedna lubi duży portfel, inna sportowy, a jeszcze inna minimalizm, więc wybiera portmonetkę, która pomieści kartę bankomatową i dowód.

Krótka historia portfela

Portfel damski skórzany oraz inne elementy galanterii skórzanej kojarzą nam się z luksusem, klasyką i elegancją. Skórzany portfel jest na pewno droższy, ale jego użytkowanie ulega znacznemu wydłużeniu, gdyż jest to przedmiot dobry jakościowo. portfel damski skórzanyPierwsze portfele były robione właśnie ze skóry. Pierwowzory portfeli pojawiły się w tym samym czasie, w jakim zaczęto za towary płacić pieniędzmi. Monety przechowywało się w sakiewkach zawieszonych przy pasach. Pierwsze banknoty pojawiły się około wieku XIII i już wtedy było trzeba zastanowić się nad kolejnym nośnikiem tego rodzajów pieniądza. Sakiewki przemianowano więc na saszetki, które przypominały dzisiejsze torebki nerki, z tym że także były wykonywane ze skóry. Portfele damskie i męskie, które znamy w dzisiejszej formie, na dobre zagościły w torbach i torebkach w wieku XIX. Moda i projektowanie ubrań, a także dodatków przyczyniło się do tego, że portfel przestał być tylko przedmiotem użytkowym, ale zaczęto też zwracać uwagę na jego design i ogólny wygląd. Portfele skórzane damskie i męskie charakteryzują się wysoką jakością, ale też typem i rodzajem.

Rodzaje portfela

  • Kopertówka – to chyba rodzaj portfela damskiego najczęściej wybieranego przez kobiety. Jest duży, posiada przegródkę na monety, banknoty, a także miejsce na karty kredytowe, wizytówki oraz zdjęcia najbliższych osób. Z reguły zapinany jest na magnes albo na zamek.
  • Bifold – czyli portfel składany na raz-dwa. Dość niewielkich rodzajów portfel, który mieści się do tylnej kieszeni spodni. Jak sama nazwa mówi – złożony jest z dwóch części. Zwyczajowo nie ma zapięcia lub zamyka się go tylko za pomocą jednego paska. Posiada przegródkę na papierowe banknoty, płaska przegródkę na monety oraz kilka miejsc na karty kredytowe lub dowód.
  • Trifold – portfel składany na raz dwa trzy. Podobny do bifold, z tym że ma jeszcze jedną część (często przeźroczystą) zwyczajowo przeznaczoną na karty lub zdjęcia. W przeciwieństwie do bifold, portfel typu trifold jest chętniej wybierany przez panie.
  • Bilonówka – niewielkich rozmiarów portfel, który służy przede wszystkim do trzymania w nim monet oraz niewielkiej ilości banknotów.
  • ID Wallet – wielkości karty kredytowej lub dowodu. Portfel dla osób, które nie lubią płacić gotówką, a preferują płatności kartą.

Wybierając portfel skórzany damski lub męski warto kierować się swoimi własnymi potrzebami, gdyż zakup takiego portfela to wydatek na lata.