Każdy biegacz, który dopiero rozpoczyna swoją przygodę z tym sportem, wybiera stosunkowo krótkie trasy. Nie potrzebuje więc dużego wyposażenia - z powodzeniem wystarczy mu nerka, w której przechowa najpotrzebniejsze rzeczy. Z czasem jedna biegacze wybierają coraz to dłuższe trasy, nierzadko pokonują wiele kilometrów na stosunkowo trudnych terenach. Wtedy też potrzebne będą im specjalistyczne plecaki biegowe. Czym charakteryzuje się plecak biegowy i jak wybrać odpowiedni?


Na zawody i treningi


Jak wybrać odpowiedni plecak biegowy?Podstawowym zadaniem plecaka biegowego jest pomieszczenie wszystkich, niezbędnych biegaczowi rzeczy. Wśród nich z pewnością znajdzie się woda lub napój izotoniczny, lekka przekąska (na przykład w formie żelu) czy przeciwdeszczowa kurtka, która przydaje się w szczególności na terenach górskich. Jeśli biegacz zamierza zakończyć swoją trasę dopiero po zmroku, to koniecznie musi wyposażyć się również w odblaskową kamizelkę, zwiększającą bezpieczeństwo jego i innych osób. Plecak biegowy powinien mieć możliwość przypięcia kijków z przodu, co jest ważne w szczególności dla osób, które lubią biegać właśnie z nimi. Niemniej jednak tego rodzaju plecak biegowy przyda się każdemu, gdyż spacer z kijkami może stanowić doskonałą alternatywę dla biegu czy odpoczynek po nim.


Dostęp do napoju


Nawadnianie organizmu podczas biegu jest niezwykle istotne, co podkreślają zarówno sami biegacze, jak i lekarze specjaliści. Nawet w krótką trasę powinniśmy zabierać ze sobą butelkę wody, natomiast pokonując wiele kilometrów powinniśmy mieć do niej dostęp przez cały czas. Niezależnie od tego, czy wybieramy zwykłą wodę, czy też napój izotoniczny dla biegaczy, placek biegowy musi posiadać odpowiednią komorę do przechowywania picia. Placek biegowy może posiadać rurkę umożliwiającą picie bądź odpowiednie dopasowanie do bidonów w rurką, dzięki czemu nie trzeba go zdejmować, aby móc się napić. 


Postaw na specjalistyczny sprzęt


Zawodowi biegacze nigdy nie ubiorą na treningi zwykłych spodni dresowych czy nieodpowiednich butów, które nie są przeznaczone do biegania. Zwykle przywiązujemy dużą wagę do odzieży biegowej, niemniej jednak powinniśmy zwrócić także uwagę na to, jaki plecak biegowy wybieramy. Z pewnością nie możemy biegać ze zwykłym plecakiem - jest to nie tylko niewygodne, ale może także niekorzystnie wpływać na osiągane przez nas wyniki. O wiele lepiej postawić na specjalistyczny sprzęt, którego na rynku nie brakuje. Dostępne są na przykład plecaki biegowe w formie kamizelek, które tworzoną na ciele niemalże nieodczuwalną warstwę, przez co nie wpływają na komfort biegania.