Ubrania na co dzień pierzemy, płuczemy w płynach zmiękczających, w szafach zawieszamy listki odstraszające nieproszonych gości, którzy żywią się tkaninami. A co z butami? Czy o swoje obuwie również dbamy tak, jak o ubrania?

Dbać trzeba o każdy typ butów począwszy od dziecięcych, przez obuwie damskie, męskie, na sportowym kończąc. Aby ta część garderoby służyła nam jak najdłużej, musimy nauczyć się ją konserwować. Regularne dbanie o buty naprawdę przedłuża znacząco ich żywotność. I wcale nie jest to takie trudne.

Buty należy zaimpregnować jeszcze przed pierwszym użyciem. Każdy materiał wymaga obuwie damskienieco innych środków pielęgnacyjnych i trochę odmiennego traktowania. W obuwiu damskim często jest dużo zdobień, ćwieków, kokardek , aplikacji itd. Wszystkie ruchome części należy zawsze zdjąć przed czyszczeniem. To samo tyczy się sznurówek. W drugiej kolejności trzeba oczyścić buty z kurzu i pyłu, który nagromadził się podczas chodzenia. Dopiero tak przygotowane obuwie jest gotowe do dalszych zabiegów z użyciem środka, który jest przeznaczony dla konkretnego typu materiału.

W obuwiu damskim często pojawia się zamsz. Jet to rodzaj skóry, która jest pokryta charakterystycznym meszkiem. Zamsz niestety łatwo się brudzi i pokrywa pyłem. Dlatego trzeba go czyścic regularnie, po każdym powrocie do domu. Nie można czyścić go zwykłą szmatka, do tego celu najlepiej używać dedykowanych mu szczoteczek z miękkim, gumowym włosiem, lub wypustkami. Pasty wykluczone- impregnujemy wyłącznie płynami.

W przypadku obuwia damskiego ze zwykłej skóry (gładkiej) można używać typowej, klasycznej pasty do butów. Wystarczy nałożyć pastę na miękką fibrylę, potrzeć, a następnie suchą szmatką wytrzeć do sucha. Tak zabezpieczone buty nie będą łapać wilgoci i posłużą jeszcze długi czas.