Jeszcze do niedawna najpopularniejszym dodatkiem do eleganckich, męskich stylizacji był oczywiście krawat; dziś równie wielu panów zastanawia się, jak… wiązać muchę! To właśnie mucha stała się zastępczym dla krawatu dodatkiem, noszonym zwłaszcza do garniturów smokingowych, ale również i tych całkiem zwyczajnych. Sprawdźmy zatem, jak poradzić sobie z wiązaniem i umieszczeniem muchy na jej miejscu.

Na pewno wielu panów preferuje bardziej zakup muchy zapinanej na napy czy specjalne haczyki – nie muszą wówczas wiedzieć, jak wiązać muchę. Jeśli jednak zainwestujemy w klasyczną muszkę, to musimy mieć świadomość, że jej wiązanie czeka nas przy każdej próbie założenia, dlatego też bardzo istotna jest znajomość odpowiedniej techniki wiązania – bez niej nie założymy tego dodatku do naszej stylizacji.

Mucha wiązana, czyli jaka?

W zasadzie, jeśli nie kupimy muchy już zawiązanej i tylko zapinanej w sprytny sposób na jeden niewielki guzik czy napę, musimy wiedzieć, jak dopasować rozmiar muszki do naszego obwodu szyi. Zanim więc zaczniemy zastanawiać się, jak zawiązać muchę, powinniśmy przede wszystkim wybrać taką muszkę, która ma zmienny rozmiar – nie jest to trudne, bo taki model jest najpopularniejszy obecnie w sklepach z odzieżą dla eleganckich mężczyzn. Taka muszka wykonana jest z dwóch części, które z tyłu, w najwęższym i znajdującym się docelowo na karku miejscu mają dwa specjalne, metalowe haczyki. Na ich podstawie regulujemy rozmiar muchy i dopasowujemy ją do naszego obwodu szyi.

jak wiązać muchęCo przed wiązanie?

Nim przejdziemy do tego, jak wiązać muchę o dopasowanym już do naszej szyi rozmiarze, trzeba pamiętać o kilku podstawowych sprawach. Przede wszystkim zarówno dopasowanie obwodu muchy, jak i i jej wiązanie powinno odbywać się docelowo na koszuli, którą będziemy nosić pod muchą. Koszula powinna być zapięta na wszystkie guziki, zwłaszcza pod szyją, i musi mieć podniesiony kołnierzyk, aby wiązanie wyglądało estetycznie – w innym przypadku mucha będzie nieładnie się układać.

Klasyczny sposób wiązania muchy

Gdy już wszystko wiemy, dochodzimy do kwestii tego, jak wiązać muchę. Muchę trzymamy tak, aby jeden koniec był krótszy od drugiego. Dłuższy koniec zaplątujemy wokół krótkiego (jak do klasycznego węzła), a następnie ten krótszy zawijamy tak, aby powstała podstawa muchy z przewężeniem między dwoma trójkącikami na środku. Następnie dłuższy fragment najpierw zakładamy od przodu złożenia, a następnie w analogiczny sposób kształtujemy i przekładamy za krótszym, ułożonym już fragmentem. Teraz pozostaje nam jedynie zacisnąć obie części i voila – muszka gotowa!