Wielu rodziców nie przykłada zbyt wielkiej wagi do doboru obuwia sportowego dla dzieci, jeśli te nie grają np. amatorsko w piłkę nożną czy nie ćwiczą tańca. Wydawać by się mogło, że obuwie sportowe schodzi na dalszy plan przy założeniu, ze każde jest tak samo wygodne. Tymczasem jednak zły dobór butów sportowych może skończyć się dla dzieci bardzo źle – włącznie z trwałymi wadami postawy.

Do tego, jak ważne jest noszenie odpowiedniego obuwia, nie trzeba nikogo przekonywać. Niestety często rodzice wybierają dokładnie np. sandały na lato czy zimowe śniegowce dla dzieci, zapominając o fakcie, że tenisówki dziecięce są często jedynymi z najczęściej noszonych butów – choćby z uwagi na wymagania w szkołach. Sprawdźmy, jak je dobrze wybrać.

tenisówki dziecięce

Sznurowane czy nie?

Oczywiście już na pierwszy rzut oka tenisówki dziecięce kojarzą nam się ze sportowymi butami sznurowanymi. Jest to dobre skojarzenie, ponieważ buty tego rodzaju dzięki sznurowaniu jeszcze lepiej dostosowują się do ludzkiej stopy, a dzięki temu np. w razie nagłego zatrzymania podczas biegu nie powodują niebezpiecznych urazów. Jeśli więc szukamy butów, w których dziecko będzie biegać na zajęciach z wychowania fizycznego, sznurowane tenisówki dziecięce sprawdzą się najlepiej. W buty wkładane lepiej jest inwestować w przypadku dzieci w przedszkolu, które mają ograniczoną przestrzeń i muszą mieć po prostu wygodne obuwie. Alternatywą są również buty zapinane na rzep, zwłaszcza jeśli chcemy, aby były lepiej dopasowane do stopy, a dziecko nie radzi sobie z ich wiązaniem.

Co z materiałem?

Dzięki różnorodności dostępnych na rynku obuwniczym modeli możemy dobierać tenisówki dziecięce zarówno tańsze i z gorszych materiałów, jak i nieco droższe i z materiałów lepszych. Warto inwestować w te drugie z kilku powodów. Przede wszystkim materiał powinien być naturalny, aby pozwalać stopie oddychać i odprowadzić nadmiar wilgoci. Po drugie, materiał naturalny nie będzie wytwarzał silnego zapachu, który często towarzyszy tenisówkom dziecięcym i może być przykry dla dziecka czy otoczenia. Co więcej, taki materiał jest również po prostu zdrowszy dla dziecięcych stóp, bo zapobiega rozwijaniu się drobnoustrojów.