bluzy męskie z kapturem
Obecna popularność bluz z kapturem wśród mężczyzn jest pewnego rodzaju fenomenem. Jeszcze niedawno były wykorzystywane przez stosunkowo niewielką liczbę osób, a dziś można je znaleźć w szafie praktycznie każdego mężczyzny. Bywają noszone w najróżniejszych okolicznościach i sytuacjach. Obecnie bluzy męskie z kapturem to jeden z najczęściej kupowanych elementów garderoby. Choć mało osób zastanawiało się nad ich miejscem we współczesnej modzie warto pochylić się nad tym zagadnieniem.

Pierwotny charakter

Nawet starając się unikać stereotypowego myślenia można stwierdzić, że jeszcze niedawno bluzy męskie z kapturem miały odmienny charakter i przywodziły zupełnie inne skojarzenia. Były elementem ubioru utożsamiany przede wszystkim z mieszkańcami blokowisk i fanami hip-hopu. Popularność zyskały dopiero po zakończeniu okresu PRL-u w nowych, kapitalistycznych warunkach. Choć mogło być to krzywdzącym myśleniem, to jeszcze niedawno spotkanie użytkownika bluzy męskiej z kapturem w ciemnej uliczce mogło wywołać sporo strachu, lecz dziś sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej. Nadal są popularne wśród pierwotnych grup, lecz zyskały również szerokie grono nowych odbiorców. Trudno ocenić co stoi za taką ewolucją znaczenia bluzy męskiej z kapturem, nie ma wyraźnych przyczyn, które mogły spowodować ten stan rzeczy. Najlepszym tropem jest popularność mody casualowej, która wprowadziła swobodny styl ubierania. Przyzwolenie do noszenia luźniejszych i wygodniejszych ubrań mogła sprawić, że po tego typu bluzy zaczęło sięgać coraz więcej osób. Dziś nikogo nie szokuje ubieranie tego typu garderoby na takie okazje, jak spotkania ze znajomymi czy wyjście do kina.

Współczesna wersja

Obecnie większość bluz męskich z kapturem wygląda znacznie inaczej niż jeszcze kilka lat temu. W przeszłości były powszechnie dostępne do nabycia jedynie w sklepach sportowych czy na lokalnych targowiskach. Większość posiadała różnego rodzaju napisy i naszyte emblematy. Dziś wybór jest znacznie większy i każdy bez problemu może wybrać coś odpowiedniego do jego preferencji. Można znaleźć zarówno takie w ekstrawaganckie wzory, na które z pewnością każdy zwróci uwagę, jak również bardzo minimalistyczne, jednobarwne egzemplarze pozbawione jakichkolwiek elementów ozdobnych. Powstają nawet takie, które zaczynają przypominać stylowe swetry. Wygoda i komfort jaki oferuje ten rodzaj garderoby sprawi, że z pewnością jeszcze przez długi okres będzie miał rzeszę wiernych fanów.