Wśród naturalnych mydeł dostępnych w dobrych sklepach z organicznymi kosmetykami prawdziwym hitem jest czarne mydło. Wbrew nazwie, oczyszcza ono wyjątkowo skutecznie, dając efekt delikatnego peelingu enzymatycznego.

Czarne oliwki, z których wyrabia się czarne mydłoMydło to, znane również jako Savon Noir, wytwarzane jest tradycyjnie w Maroku. Oryginalne czarne mydło zawiera tylko dwa składniki – oliwki i oliwę. I choć niektórym słowo mydło silnie kojarzy się z kolorową lub białą kostka, to mydło nie przypomina jej w ogóle. Ma ono postać brunatnej, prawie czarnej pasty umieszczanej w słoiczku lub pojemniku, która nabierana jest na dłoń i rozprowadzana po wilgotnej skórze.

Czarne mydło i jego właściwości

Savon noir jest produktem polecanym właściwie do każdego typu cery. Ze względu na swój naturalny skład nie zaszkodzi również cerze wrażliwej. Idealnie nadaje się dla cer tłustych, mieszanych, trądzikowych – oczyszcza je z nadmiaru sebum, reguluje produkcję łoju, głęboko oczyszcza pory, zmniejszając ilość zaskórników. Mydło to sprawdza się również w pielęgnacji skóry delikatnej i suchej – oliwa i zawarte w niej witaminy działają na cerę pielęgnująco, wygładzająco i ożywczo. Ciekawym pomysłem jest również stosowanie tego mydła jako pianki do golenia – zmiękcza ono zarost i zmniejsza ilość podrażnień po goleniu. Niektórzy stosują czarne mydło również do mycia głowy. Sprawdza się zwłaszcza przy przetłuszczających się włosach i łupieżu.

Z Savon Noir można zrobić maseczkę oczyszczającą. Aby osiągnąć taki efekt, należy przytrzymać je na skórze dłużej niż zwykle – wystarczy kilka, kilkanaście minut. Taki sposób dogłębnego oczyszczania można stosować nie tylko na twarzy, ale i na całym ciele. Rytuały oczyszczające z zastosowaniem czarnego mydła, szorstkiej rękawicy kessa i olejku arganowego były i nadal są bardzo popularne w Maroku. Dziś można doświadczyć ich także w wielu salonach kosmetycznych, albo w zaciszu własnego domu. Taki rytuał powtarzany na przykład raz w tygodniu zapewni nam gładką, promienną i elastyczną skórę na całym ciele.

Więcej o czarnym mydle można przeczytać na stronie: http://gaj-oliwny.pl/pol_m_Mydla-naturalne_Czarne-mydla-218.html.