Wiele osób narzeka na mydła czy płyny do kąpieli i żele pod prysznic dostępne w sklepach, jako że – choć pięknie pachną oraz kuszą ceną – niejednokrotnie również wysuszają skórę, naciągają ją i czynią nieprzyjemną w dotyku. W dużej mierze jest to zasługa tych składników kosmetyków, które mają za zadanie sprawiać, że preparaty dobrze się pienią oraz posiadają właściwości myjące.

Oczywiście alternatywą do kosmetyków kupnych jest samodzielne stworzenie mydła czy żelu pod prysznic – wbrew pozorom nie jest to takie trudne. W takim przypadku podstawą jest dobrze dobrana baza mydlana, która pozwoli na właściwe pienienie się kosmetyku oraz zachowa jego właściwości myjące, ale obojętne bądź korzystne dla skóry.

Jakie bazy mydlane wybierać?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, jaką bazę oraz z jakiego sklepu wybieramy do naszych kosmetyków. Istotne jest, aby była ona bezpieczna i naturalna, tj. powinna być wykonana przede wszystkim z substancji roślinnych bez szkodliwych dodatków, np. chemicznych polepszaczy. Co więcej, najlepsza baza mydlana to ta pochodzenia roślinnego w stu procentach, a dodatkowo – nie testowana na zwierzętach. Nie ma ona zazwyczaj silnych interakcji ze skórą, dlatego takie testy nie są potrzebne, a przyczyniają się niejednokrotnie do przedłużania cierpień zwierząt w laboratoriach. Co więcej, bazy powinny być atestowane oraz wykonywane w miejscach posiadających odpowiednie certyfikaty. Najlepiej, gdy są po prostu ekologiczne.

Jak je przygotowywać?

Najpopularniejsze są bazy glicerynowe, które sprawdzają się przy tworzeniu mydeł metodą ich topienia. Oznacza to, że aby korzystać bazę do stworzenia naszego wymarzonego mydła, należy najpierw poznać proporcje niezbędne do wykonania mydlanej mieszanki. Następnie baza mydlana musi być stopniowa podgrzewana do temperatury zalecanej w przepisie bądź przez producenta, ale co ważne – nie powinna się zagotować. Z tego powodu poleca się przede wszystkim roztapianie bazy w kąpieli wodnej, która znacznie lepiej pozwala nadzorować sam proces. Czasami baza mydlana może być również topiona w kuchence mikrofalowej, jednak potrzeba do tego odpowiednich naczyń i odrobiny doświadczenia – sposób jest szybszy, ale dla wielu niezgodny z naturalnym trybem produkcji tego rodzaju kosmetyków.